Kuruluş Hikayesi

17 Ağustos ve 12 Kasım 1999 Depremleri sonrası sevdikleri vefat eden, enkazda Resmi Ekiplere yardımcı olmuş fakat arama-kurtarma konusunda bilgileri sınırlı olan bir grup gönüllü bir araya gelerek bu konuda eğitimler alarak çeşitli derneklerde görev almışlardır. Bu grup, 2015 yılı itibariyle “Ulusal Keşif Arama Kurtarma ve Araştırma Derneği” adı altında resmî kuruluşunu tamamlamıştır. 2017 yılında Çanakkale Ayvacık depremi ekip için ilk il dışı deneyimi olmuştur.

Sonra sırası ile Elazığ, Malatya, İzmir depremlerinde aktif görev almıştır. Bunun yanı sıra 2019 yılında İstanbul Kartal’da çöken Yeşilyurt apartmanında görev almıştır. Ayrıca Çilimli ve Yığılca kayıp vakası, Cumayeri orman yangını ve Akçakoca sel felaketinde AFAD koordinasyonunda görev almıştır. Sosyal sorumluluk anlayışıyla toplumu bilinçlendirme faaliyetlerini de aralıksız sürdürmektedir. Birçok kamu ve özel kurumda, sertifikalı eğitmenleri ile ücretsiz Temel Afet Bilinci Eğitimi vermiş, vermeye devam etmektedir. Düzce merkez olmak üzere İstanbul, Yozgat ve Diyarbakır’da bulunan temsilcilikleri ile her geçen gün büyüyor

 

Vizyonumuz

Toplumun tamamının temel afet bilincine sahip olduğu, bilgili, bilinçli, araştırmacı, yenilikçi, bilimsel ve yetkin arama kurtarmacıların hazır olduğu, toplumun düzeltme ve düzenlemeleri devletten veya başka bir güçten beklemek ya da kaderine razı olmak yerine; sivil, gelişmiş, katılımcı toplum olma bilincine ulaştığı bir Türkiye’ye doğru katkı sağlayan, STK olma amacı taşıyan, öncü ve yönlendirici bir ekip olmak.

 

Misyonumuz

Doğaya, insana, üretene, üretilene, bilgiye saygılı ve korumacı, arama kurtarma gönüllülüğü temelinde, kendi zihinsel ve fiziksel yeterliliklerini geliştirerek ortaya koyan ve tüm bunları dil, din, ırk, cinsiyet ayrımı gözetmeksizin, maddi ve manevi değerlerimizi koruyarak, çağdaş, şeffaf, özgür, özgün, onurlu, disiplinli yasal ve olumlu bir yaklaşımla paylaşan, “herkesin yapabileceği bir şey vardır” ilkeleriyle hareket eden bir büyük aileyiz.